Telefonáty prosím vyřizujte v době Po - Pá 9:00 až 17.00

Háčkovaná čepička se srdíčky

Blíží se podzim a s ním přicházejí chladnější dny. Proto jsem začala pracovat na čepičkách. Tato vznikala metodou pokus omyl a proto jsem  pro usnadnění Vaší práce sepsala tento návod. Majitelka byla nadšená a to je ta největší odměna. 

Čepička je vhodná pro teplejší podzimní či jarní dny.

Materiál

  • v návodu háčkuji s přízí Cotton mix, konkrétně jsem použila odstín 8002 bílá, 8036 malinová, 8055 fialová a  8155 zelená. Spotřeba byla jedno celé klubíčko bílé (zbylo mi jen 150cm) a cca 5g od každé barvy    
  • háček dle zvolené příze, v mém případě č.4 a na lem háček č.3,5

Použitý materiál můžete zakoupit v mém e-hopu www.MOTANKY.cz

Použité zkratky

ŘO - řetízkové oko

KS - krátký sloupek

PDS - polodlouhý sloupek

DS - dlouhý sloupek

DDS - dvakrát nahozený dlouhý sloupek 

*postup psaný mezi hvězdičkami opakujeme až do konce řady*

 

Návod 

Návod vychází z tohoto  videa.

Tato čepička se skládá ze tří částí. Začíná se háčkováním pásu srdíček, potom se napojí horní část čepičky a spodní část čepičky následuje. 

Velikost čepičky jsem potřebovala na holčičku 18-24měsíců tedy 48-50cm. Jelikož se tato čepička háčkuje ze středu její výšky, tak jsem si uháčkovala zkušební vzorek, ten změřila a následně dopočítala velikost.

Standardně když háčkuji čepičku od vrcholu, tak začínám háčkovat 12DS do stahovací smyčky, ve druhé řadě každý DS rozháčkuji (24DS), třetí řadu háčkuji DS, 2DS, DS, 2DS...(36DS), čtvrtá řada DS, DS, 2DS, DS, DS, 2DS...(48DS) a tímto systémem háčkuji dokud nemám požadovaný průměr základní placky...a jelikož vím že výsledný obvod má mít 48cm děleno 3,14 = výsledný průměr základní placky je 15,2cm.

Mnou háčkovaná jedna řada DS touto přízí s háčkem č.4 měří cca 12-13mm, proto jsem věděla že potřebuji 6 rozšiřujících řad od vrcholu čepičky. Tzn. že se dopracuji k 72DS.

Jedno srdíčko se obháčkuje použitím 8 sloupků - 72DS/8DS = 9 srdíček. Výsledek je lichý počet srdíček a proto jsem na ně zvolila tři kontrastní barvy.

U výšky čepičky pozor! Čepička se v místě pruhu srdíček natahuje, proto je potřeba čepičku uháčkovat malinko kratší než jsme zvyklé. Nejlépe je zkusit délku přímo na budoucí majitelce.

Srdíčko

1. řada uháčkujeme 23 ŘO, práci otočíme a do druhého ŘO od háčku uháčkujeme PO a to za zadní nit ŘO (tím jsme uháčkovali horní vrchol srdíčka). Následují 4ŘO.

Řadu ukončíme PO do prvního ŘO a to opět za zadní nit, přičemž přední části řetízku nám směřují k sobě . Uháčkujeme ŘO.

Celá druhá řada srdíčka se háčkuje za jednu zadní nit řetízkových ok, vznikne tím hezký lem.

2.řada hned do prvního ŘO uháčkujeme KS. Následuje 7ks, dohromady tedy máme uháčkováno 8KS. Následují 3KS do jednoho ŘO a tím nám vznikne spodní vrchol srdíčka.

Následuje 7KS (pozor nepřehlédněte hned první řetízkové oko). 

Do dalšího ŘO uháčkujeme 2KS, následuje 1KS a opět 2KS do jednoho ŘO.

Uháčkujeme 2KS a přeskočíme očko nad vrcholem srdíčka a následují 2KS.

Do dalšího oka uháčkujeme 2KS a potom uháčkujeme poslední KS. Řadu ukončíme PO do počátečního ŘO. Přízi ustřihneme, práci ukončíme a začistíme nitky. (29KS)

Připojení dalšího srdíčka

Uháčkujeme další přízí první řadu srdíčka a před spojením protáhneme řetízek skrz první srdíčko podle fotky. 

Potom řetízek spojíme podle postupu v první řadě srdíčka a uháčkujeme druhou řadu.

Následně připojíme další srdíčka až do požadované délky bez posledního srdce, kterým spojíme práci do kruhu.

 Spojení provedeme protažením řetízku dle fotky a uháčkováním celého srdíčka.

 Tím máme všechna srdíčka spojena do kruhu.

Horní část čepičky

Vybereme jedno srdíčko, které bude v zadní části čepičky a nad kterým bude vznikat lem. Přízi navážeme do 3.sloupku od vrcholu srdíčka. Na první fotce je označen sloupek, který určuje vrchol srdíčka a na druhé fotce je označeno místo, kam navážeme přízi a budeme odtud háčkovat.

1.řada uháčkujeme ŘO a ihned do stejného místa uháčkujeme PDS. Celou dobu háčkujeme jen za jednu zadní nitku (foto 1).

 Do dalšího sloupku uháčkujeme DS.

Následuje sháčkování dvou sloupků pomocí DS.

Nahodíme přízi na háček, začneme háčkovat DS a protáhneme přes první dvě nitky. Znovu nahodíme přízi na háček, začneme háčkovat DS do dalšího sloupku a opět protáhneme přízi jen přes první dvě nitky. Na háčku nám zůstanou celkem tři nitky. Naposledy nahodíme přízi na háček a protáhneme přes všechny nitky najednou.

 Pokračujeme uháčkováním DS, a následuje PDS.

Následuje sháčkování dvou sloupků.

Do následujícího sloupku začneme háčkovat KS, ale nedokončíme ho a na háčku máme 2 nitky. Nahodíme přízi na háček a píchneme do dalšího sloupku. Na háčku máme 4 nitky, nahodíme přízi a protáhneme přes všechny nitky najednou.  

Nyní připojíme druhé srdíčko pomocí DS a to do 6.sloupku (místo vpichu označeno červeně) od vrcholu fialového srdíčka (označeno modře).

Nahodíme přízi, vpíchneme háček skrz fialové srdíčko a zároveň i zelené a dokončíme DS.

Následuje sháčkování dvou sloupků.

Pokračujeme nahozením příze na háček, vpíchneme do následujícího sloupku, ale nedokončíme. Vpíchneme do dalšího sloupku a to bez nahození na háček. Na háčku máme 4 nitky. Dokončíme sháčkování nahozením příze na háček a protažením přes všechny nitky.

Tím máme propojené dvě srdíčka a tento postup opakujeme po celém obvodě.

*Uháčkujeme PDS, DS, sháčkujeme dva sloupky nad vrcholem srdíčka pomocí DS, následuje DS, PDS, sháčkování dvou sloupků, pomocí DS spojíme dvě srdíčka, sháčkujeme dva sloupky.*

Řadu ukončíme PO do prvního PDS. 

Máme uháčkovanou první řadu, která má po obvodě uháčkováno požadovaných 72 sloupků.

2.řada začneme uháčkováním 2ŘO, a následuje 72DS, řadu ukončíme PO do prvního DS

3.řada začneme uháčkováním 2ŘO, a následuje 72DS, řadu ukončíme PO do prvního DS (při prvním háčkování této čepičky, jsem tuto řadu vynechala, ale po uháčkování celé čepičky byla řada srdíček moc blízko ke špičce čepičky)

4.řada začneme uháčkováním 2ŘO *uháčkujeme 4DS, 5. a 6. sloupek sháčkujeme pomocí DS*, řadu ukončíme PO do prvního DS (60DS)

5. řada začneme uháčkováním 2ŘO *uháčkujeme 3DS, 4. a 5. sloupek sháčkujeme pomocí DS*, řadu ukončíme PO do prvního DS (48DS)

6. řada začneme uháčkováním 2ŘO *uháčkujeme 2DS, 3. a 4. sloupek sháčkujeme pomocí DS*, řadu ukončíme PO do prvního DS (36DS)

7. řada začneme uháčkováním 2ŘO *uháčkujeme DS, 2. a 3. sloupek sháčkujeme pomocí DS*, řadu ukončíme PO do prvního DS (24DS)

8. řada začneme uháčkováním 2ŘO *každé dva sloupky sháčkujeme pomocí DS*, řadu ukončíme PO do prvního DS (12DS)

9. řada začneme uháčkováním 2ŘO *každé dva sloupky sháčkujeme pomocí DS*, řadu ukončíme PO do prvního DS (6DS)

Necháme delší konec příze, který navlíkneme na jehlu a zbývající dírku na špičce čepičky prošijeme, stáhneme a přízi začistíme.

Máme hotovou vrchní část čepice.

Spodní část čepičky

1. řada opět začneme háčkovat v již zvoleném 1.srdíčku. Navážeme přízi ve spodním vrcholu srdíčka (toto navázání nahradí PO které budeme v tomto místě háčkovat).

Do dalšího sloupku uháčkujeme KS.

Nyní sháčkujeme následující dva sloupky.

Nahodíme přízi na háček, vpíchneme do následujícího sloupku, ale nedokončíme. Opět nahodíme přízi na háček, vpíchneme do dalšího sloupku. Na háčku máme 5 nitek. Dokončíme sháčkování nahozením příze na háček a protažením přes první dvě nitky, opět nahodíme přízi a protáhneme všemi zbývajícími nitkami.

Uháčkujeme DS.

Nyní spojíme srdíčka.

Budeme je spojovat v šestém sloupku (červeně označeno) od vrcholu srdíčka (modře označeno). Dvakrát nahodíme přízi na háček, vpíchneme do připojovaného srdíčka, zároveň vpíchneme do původního srdíčka a dokončíme DDS.

Uháčkujeme DS.

Následuje sháčkování dvou sloupků.

Nahodíme přízi a začneme háčkovat DS, ten nedokončíme a na háčku nám zůstanou dvě nitky.Znovu nahodíme přízi, vpíchneme do dalšího sloupku a protáhneme všemi nitkami.

Uháčkujeme KS.

Do vrcholu srdíčka uháčkujeme PO.

Tím máme propojené dvě srdíčka a tento postup opakujeme po celém obvodě.

*Uháčkujeme KS, sháčkujeme dva sloupky, uháčkujeme DS, spojíme srdíčka pomocí DDS, DS, sháčkujeme dva sloupky, KS a PO do vrcholu srdíčka.* Řadu ukončíme PO.

Opět máme 72sloupků.

Až do požadované velikosti háčkujeme 72DS. Poslední 3 - 4 centimetry výšky (lem čepičky) háčkujeme o půl čísla až číslo menším háčkem nebo jak jsme zbyklé. 

Čepičku si dozdobíme podle našich přestav - je možné např. spodní část čepičky háčkovat s pomocí KS, nebo lem vytvořit střídáním předních a zadních reliéfních sloupků. Fantazii se meze nekladou.

 

A máme hotovo...

Máte-li k návodu jakýkoliv dotaz, či se chcete pochlubit Vaším hotovým výrobkem, tak mi fotografii výrobku nebo dotaz, zašlete na email motanky@seznam.cz nebo vložte do skupinky Vaše motání.