Telefonáty prosím vyřizujte v době Po - Pá 9:00 až 17.00

Háčkované crossbody

Tentokrát jsem háčkovala jednoduché crossbody pro dvě tříleté holčičky. Velikost lze snadno přizpůsobit na jakoukoliv velikost. Inspirací na vzorek mi byl oblíbený pinterest. 

Materiál

  • příze dle vaší volby, já použila přízi MACRAME COTTON, konkrétně odstín 788 malinová. Z jednoho klubíčka jsem při mém stylu háčkování (celkem dost utahuji) uháčkovala 2 dětská crossbody a zbylo mi cca 1/4klubíčka
  • háček dle zvolené příze, v mém případě č.5

Použitý materiál můžete zakoupit v mém e-hopu www.MOTANKY.cz

Výsledný rozměr crossbody při mém stylu háčkování je cca 14x15cm, délka popruhu je cca 70cm.

Použité zkratky

ŘO - řetízkové oko

KS - krátký sloupek

PDS - polodlouhý sloupek

PO - pevné oko

Návod

Začneme uháčkováním počtu ŘO podle zamýšleného výsledného rozměru (výška crossbody) - tento rozměr musíme vynásobit dvěma.

V mém konkrétním případě byl požadovaný rozměr cca 13cm (výška naroste ještě o závěrečný lem) což je při mém stylu háčkování 20ŘO x 2 = uháčkovala jsem tedy 40ŘO + 2ŘO.

1. řada začneme háčkovat do 3.ŘO oka od háčku a uháčkujeme 40PDS za třetí nit řetízku (okraj bude pěkně pružný), řadu ukončíme uháčkováním 2ŘO a práci otočíme

 2. - 13. řada uháčkujeme 40PDS za zadní nit, řadu ukončíme uháčkováním 2ŘO a práci otočíme

 

Docílíme-li požadované šířky (u mne cca 14cm), tak práci ukončíme a ustřihneme přízi.

Výsledný obdélník přehneme na půl, srovnáme očka aby na sebe pasovala a boky sháčkujeme k sobě pomocí PO. Háčkujeme za přední a zadní nit.

Takto spojíme oba kraje, začistíme konce přízí - výsledkem je vnitřní strana kapsičky (práci protočíme a vnitřní stranu vytáhneme ven).

 

HORNÍ LEM č.1

1. řada navážeme přízi na boku crossbody, uháčkujeme ŘO a horní lem obháčkujeme KS (mě vyšlo na obháčkování 38KS), řadu ukončíme PO do 1.KS

2. řada uháčkujeme ŘO a 38KS, řadu ukončíme PO do 1.KS

3. řada uháčkujeme ŘO a 38KS, řadu ukončíme PO do 1.KS

4. řada obháčkujeme celý lem pomocí račího sloupku 

Račí sloupek se háčkuje v opačném směru než klasické KS (tzn., že já jako pravák háčkuji zprava do leva, tak teď budu háčkovat opačně). Uháčkujeme ŘO a pak až do konce řady budeme háčkovat krátké sloupky.

Není dobré háčkovat račí sloupky příliš volně, aby se lem nevytáčel ven a po čase se nevytáhl. 

Přízi neukončíme a začneme rovnou háčkovat řetízek, který nám vytvoří popruh (můj měl 70cm).

Na druhém boku crossbody protáhneme očko lemem a do 1.ŘO od háčku uháčkujeme PO za třetí nitku. Takto pokračujeme po celé délce řetízku. Na konci ukončíme PO do lemu, přízi ukončíme a začistíme.

HORNÍ LEM č.2

1. řada navážeme přízi na boku crossbody, uháčkujeme 2ŘO a horní lem obháčkujeme PDS (mě vyšlo na obháčkování 38PDS), řadu ukončíme PO do 1.PDS

2. řada uháčkujeme 2ŘO a 38PDS za zadní třetí nitku, řadu ukončíme PO do 1.PDS

3. řada uháčkujeme 2ŘO a 38PDS za zadní třetí nitku, řadu ukončíme PO do 1.PDS

4. řada uháčkujeme 38PO za třetí nitku, přízi neukončíme a začneme rovnou háčkovat řetízek, který nám vytvoří popruh (viz. popis výše v návodu na lem č. 1).

Na závěr si crossbody ozdobíme podle našich představ a vkusu.

A máme hotovo...

 

Máte-li k návodu jakýkoliv dotaz, či se chcete pochlubit Vaším hotovým výrobkem, tak mi fotografii výrobku nebo dotaz, zašlete na email motanky@seznam.cz nebo vložte do skupinky Vaše motání.