Ke každé objednávce nad 1.000Kč dárek ZDARMA

Háčkované crossbody

Tentokrát jsem háčkovala jednoduché crossbody pro dvě tříleté holčičky. Velikost lze snadno přizpůsobit na jakoukoliv velikost. Inspirací na vzorek mi byl oblíbený pinterest. 

Materiál

  • příze dle vaší volby, já použila přízi MACRAME COTTON, konkrétně odstín 788 malinová. Z jednoho klubíčka jsem při mém stylu háčkování (celkem dost utahuji) uháčkovala 2 dětská crossbody a zbylo mi cca 1/4klubíčka
  • háček dle zvolené příze, v mém případě č.5

Použitý materiál můžete zakoupit v mém e-hopu www.MOTANKY.cz

Výsledný rozměr crossbody při mém stylu háčkování je cca 14x15cm, délka popruhu je cca 70cm.

Použité zkratky

ŘO - řetízkové oko

KS - krátký sloupek

PDS - polodlouhý sloupek

PO - pevné oko

Návod

Začneme uháčkováním počtu ŘO podle zamýšleného výsledného rozměru (výška crossbody) - tento rozměr musíme vynásobit dvěma.

V mém konkrétním případě byl požadovaný rozměr cca 13cm (výška naroste ještě o závěrečný lem) což je při mém stylu háčkování 20ŘO x 2 = uháčkovala jsem tedy 40ŘO + 2ŘO.

1. řada začneme háčkovat do 3.ŘO oka od háčku a uháčkujeme 40PDS za třetí nit řetízku (okraj bude pěkně pružný), řadu ukončíme uháčkováním 2ŘO a práci otočíme

 2. - 13. řada uháčkujeme 40PDS za zadní nit, řadu ukončíme uháčkováním 2ŘO a práci otočíme

 

Docílíme-li požadované šířky (u mne cca 14cm), tak práci ukončíme a ustřihneme přízi.

Výsledný obdélník přehneme na půl, srovnáme očka aby na sebe pasovala a boky sháčkujeme k sobě pomocí PO. Háčkujeme za přední a zadní nit.

Takto spojíme oba kraje, začistíme konce přízí - výsledkem je vnitřní strana kapsičky (práci protočíme a vnitřní stranu vytáhneme ven).

 

HORNÍ LEM č.1

1. řada navážeme přízi na boku crossbody, uháčkujeme ŘO a horní lem obháčkujeme KS (mě vyšlo na obháčkování 38KS), řadu ukončíme PO do 1.KS

2. řada uháčkujeme ŘO a 38KS, řadu ukončíme PO do 1.KS

3. řada uháčkujeme ŘO a 38KS, řadu ukončíme PO do 1.KS

4. řada obháčkujeme celý lem pomocí račího sloupku 

Račí sloupek se háčkuje v opačném směru než klasické KS (tzn., že já jako pravák háčkuji zprava do leva, tak teď budu háčkovat opačně). Uháčkujeme ŘO a pak až do konce řady budeme háčkovat krátké sloupky.

Není dobré háčkovat račí sloupky příliš volně, aby se lem nevytáčel ven a po čase se nevytáhl. 

Přízi neukončíme a začneme rovnou háčkovat řetízek, který nám vytvoří popruh (můj měl 70cm).

Na druhém boku crossbody protáhneme očko lemem a do 1.ŘO od háčku uháčkujeme PO za třetí nitku. Takto pokračujeme po celé délce řetízku. Na konci ukončíme PO do lemu, přízi ukončíme a začistíme.

HORNÍ LEM č.2

1. řada navážeme přízi na boku crossbody, uháčkujeme 2ŘO a horní lem obháčkujeme PDS (mě vyšlo na obháčkování 38PDS), řadu ukončíme PO do 1.PDS

2. řada uháčkujeme 2ŘO a 38PDS za zadní třetí nitku, řadu ukončíme PO do 1.PDS

3. řada uháčkujeme 2ŘO a 38PDS za zadní třetí nitku, řadu ukončíme PO do 1.PDS

4. řada uháčkujeme 38PO za třetí nitku, přízi neukončíme a začneme rovnou háčkovat řetízek, který nám vytvoří popruh (viz. popis výše v návodu na lem č. 1).

Na závěr si crossbody ozdobíme podle našich představ a vkusu.

A máme hotovo...

 

Máte-li k návodu jakýkoliv dotaz, či se chcete pochlubit Vaším hotovým výrobkem, tak mi fotografii výrobku nebo dotaz, zašlete na email motanky@seznam.cz nebo vložte do skupinky Vaše motání.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.